W drugim dniu VII Kongresu Kultury Regionów w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ poza stałymi punktami, na które co roku zapraszani są kongresowicze, czyli panelami tematycznymi i warsztatami, odbył się również wykład inauguracyjny, który w latach ubiegłych był wygłaszany pierwszego dnia wydarzenia.
Na początku uczestnicy konferencji wzięli udział w wykładzie siostry Małgorzaty Chmielewskiej, która nie mogąc zjawić się osobiście w Nowym Sączu, połączyła się z nimi za pomocą wideorozmowy.
Następnie odbyły się dwa panele tematyczne. W pierwszym z nich zatytułowanym „Im bliżej źródła, tym woda jaśniejsza. Od niewiasty do feministki” zabrali głos: prof. dr hab. Józef Kąś (opiekun naukowy), Krzysztof Trebunia-Tutka (moderator), prof. dr hab. Katarzyna Kłosińska (za pomocą zdalnego połączenia), dr hab. Katarzyna Smyk, ks. Jacek Siepsiak SJ, Patryk Rutkowski. Natomiast do udziału w drugim odbywającym się pod hasłem „Jakie źródło, taka woda. Kapłanki, czarodziejki, kusicielki” zaproszeni zostali: dr Weronika Grozdew-Kołacińska (opiekun naukowy), Bartłomiej Koszarek (moderator), dr hab. Magdalena Lubańska (za pomocą wideo rozmowy), dr hab. Tomasz Rokosz prof. KUL, dr Karolina Marcinkowska oraz Robert Zydel.
Ostatnim punktem programu przygotowanego na ten dzień były warsztaty: „Karpackie potoczki krzyżykowe” (prowadzenie: Marianna Jara), „Poławiaczki pereł” (Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska), „Płynąc z rytmem!֨” (Monika Dudek), „Płynnym krokiem przez żywioł – w wirze tańca podhalańskiego” (Joanna Łapka i Mateusz Buła), „Introdukcja – ujęcie kulturowe storytellingu. Jak budować opowieści” (Anna Figiel), „Płynność dźwięków” (Katarzyna Broda-Firla), „Zalipiańskie malowanki” (Wanda Chlastawa i Ewelina Sokołowska), „Czy potrzebne nam są „podręczniki” edukacji regionalnej?” (Anna Kulka i Regina Wicher), „Kobieta – żywioł – życie” (Marta Walczak Stasiowska) oraz „O dziewczętach i dla dziewcząt – płeć piękna w śpiewkach góralskich” (Krzysztof Trebunia-Tutka).