Pierwszy dzień IX Kongresu Kultury Regionów był pełen fascynujących wydarzeń i inspirujących chwil. Pomimo chłodnej pogody, atmosfera była gorąca, a uczestnicy pełni entuzjazmu.
Po raz pierwszy w historii pierwszy akcent Kongresu nie miał miejsca na dziedzińcu Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ a na nowosądeckim rynku. Po przywitaniu wszystkich obecnych tam uczestników konferencji przez zastępcę dyrektora MCK SOKÓŁ –
Piotra Gąsienicę i koordynatora programowego Kongresu –
Małgorzatę Brodę przyszedł czas na niespodziankę przygotowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną. Z placu rynku uniósł się w powietrze balon Małopolski ogrzewany – a jakżeby inaczej, skoro żywiołem przyświecającym tej edycji wydarzenia jest powietrze – ciepłym powietrzem. Startowi towarzyszyły dźwięki trombity
Krzysztofa Trebuni-Tutki, które razem z balonem poszybowały nad Nowym Sączem. Następnie w stronę Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ ruszył korowód, na którego czele maszerowała, cały czas grając, Muzyka Zespołu Regionalnego MYSTKOWIANIE.
Przybywających na dziedziniec MCK SOKÓŁ powitały dźwięki rogu
Krzysztofa Trebuni-Tutki i gajd
Józefa Brody oraz śpiew
Katarzyny Brody-Firli, po czym dyrektor MCK SOKÓŁ –
Andrzej Zarych wraz z radną Województwa Małopolskiego –
Martą Mordarską i dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego –
Moniką Gubałą oficjalnie zainaugurowali IX Kongres Kultury Regionów i zaprosili kongresowiczów w ciepłe progi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, gdzie kontynuowano uroczystości.
W sali im. Lucjana Lipińskiego dr
Michał Klinger, teolog prawosławny i były dyplomata Rzeczypospolitej Polskiej, wygłosił pasjonujący wykład inauguracyjny zatytułowany „DUCH I TCHNIENIE. Biblijne tajemnice POCZĄTKU”.
Następnie kierownik Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa –
Katarzyna Sadowska-Mazur wręczyła dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Zielonkach –
Mariuszowi Zielińskiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za szczególne zasługi w dziedzinie praktykowania życia kulturalnego w swoich małych ojczyznach.
Tego wieczoru nie zabrakło również artystycznych doznań. Etiuda o intrygującym tytule „Zwiewność” oczarowała publiczność i pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia. W widowisku wystąpili Krzysztof Trebunia-Tutka, Józef Broda, Katarzyna Broda-Firla oraz muzycy i tancerze, Olek, Maja, Zuzia, Daria, Sylwia, Emilia z Zespołu Regionalnego MYSTKOWIANIE.
Na zakończenie dnia, uczestnicy udali się do Karczmy Nad Potokiem w Rytrze, gdzie mieli okazję do nieformalnych spotkań i wymiany myśli.