Bartłomiej Koszarek

Edycja 2023, Edycja 2022, Edycja 2021, Edycja 2019, Edycja 2018, Edycja 2017, Edycja 2016, Edycja 2015
Etnolog, multiinstrumentalista, regionalista, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Znany w całej Polsce etnolog, regionalista, muzykant i działacz. Pochodzi z bukowiańskiej rodziny o silnych tradycjach w dziedzinach artystycznej twórczości ludowej. Jego ojciec Józef Koszarek to znany twórca ludowy zajmujący się skórnictwem i metaloplastyką, brat Maciej również trudni się tym zajęciem, wujek Władysław jest rzeźbiarzem. Bartek Koszarek z wykształcenia jest etnologiem - ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, a jego praca magisterska dotyczyła twórczości ludowej w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest instruktorem śpiewu, tańca i gry na tradycyjnych podhalańskich instrumentach pasterskich, takich jak: skrzypce, złóbcoki, dudy podhalańskie czy piszczałki. Od wielu lat związany z Domem Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, a od 2009 roku pełni funkcję dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Jest autorem artykułów w periodyku parafialnym „Idzie hyr” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz w „Zeszytach wiejskich” Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddział Łódź. Od 1995 roku, jest członkiem Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka, znany jest również jako konferansjer ogólnopolskich imprez na Podhalu głównie „Sabałowych Bajań” i „Góralskiego Karnawału” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz wielu w całej Polsce.

Z jego inicjatywy w gminie Bukowina, odbywają się corocznie wydarzenia kulturalne, m.in.: „Lindada - u zbiegu kultur” i Spotkania Muzyk Podhalańskich "Dziadońcyne Granie". Lider zespołu „Rzoz” grającego góralską poezję śpiewaną, muzyki tej grupy można posłuchać na płytach: „Na nową pyrć- nagraną w 2003 roku, oraz „Tajemno nuta” w 2006 r.

Razem z zespołem „Wiyrchowianie” nagrał też płyty pt. „Kolyndy z wiyrchów Bukowiny” w 2005 r. oraz "Narodziył sie Jezus" w 2015 roku. Ponadto Bartek współpracuje z TVP Kraków, prowadząc cykliczny program dla narciarzy - „Ślizg”. Jest laureatem wielu konkursów dla instrumentalistów, m.in. kilkakrotny zdobywca I nagrody podczas „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, „Muzykowania na Duchową Nutę” w Czarnym Dunajcu, Festiwalu „Rozstaje” w Krakowie. W 1992 pasowany na Zbójnika, a w 2002 wybrany harnasiem roku podczas Tatrzańskich Wici w Białce Tatrzańskiej. Aktywny członek Spółdzielni Kulturalno-Oświatowej Dom Ludowy im. Franciszka Ćwiżewicza oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w którym od 2009 roku bierze udział w pracach Rady Naukowej Sekcji Sztuki Ludowej. Udział w filmie realizowanym przez ks.prof. Józefa Tischnera pt. „Siedem grzechów głównych po góralsku” oraz wielu programach telewizyjnych.