Jan Słowiński

Edycja 2023
Prezes stowarzyszenia Rozstaje – u zbiegu kultur i tradycji, twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, muzyk, autor liryków, pieśni, spektakli muzycznych.
Autor liryków, pieśni do form kantatowych, widowisk i spektakli (Zielnik polski, Bursztynowe drzewo, Możesz być, Zeus i Europa), tekstów piosenek, m.in. Kaliny i innych utworów z albumu Joanny Słowińskiej Możesz być nagrodzonego Superjedynką TVP w ramach Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Autor przekładów poezji z jęz. rosyjskiego i ukraińskiego, wydanych w tomie: Wczoraj wolność mi dali z tłumaczeniami poezji Jurija Andruchowycza, Aleksandra Galicza, Władimira Wysockiego, Bułata Okudżawy, Jurija Kukina i in., w ramach wydawnictwa programu: Kraków – Miasto Literatury UNESCO.

W 2013 uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2021 roku nominowany, a w roku 2023 uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości przez Kapitułę Wielokulturowości i Prezydenta Miasta Krakowa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020) oraz Miasta Krakowa (2021) w programach: Literatura.

Twórca idei, autor projektu, dyrektor międzynarodowego festiwalu EtnoKraków/Rozstaje (od roku 1999 nieprzerwanie 25 edycji) dedykowanego międzynarodowej scenie etno i wolrd music. Producent i promotor wielu nagrodzonych albumów fonograficznych, projektów edukacyjnych i koncertowych (m.in. StrefaEtno/StrefaJazz); redaktor telewizyjnego magazynu folkowego Studnia (TVP). Prezes stowarzyszenia: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji kreującego i wspierającego inicjatywy kształtujące postawę tolerancji, integracji, międzykulturowego dialogu i porozumienia na gruncie sztuki.

Współzałożyciel, muzyk i menadżer utytułowanego zespołu Joanny Słowińskiej, jednej z czołowych polskich formacji world music – inspirującej się polską i słowiańską muzyką tradycyjną (koncertującej regularnie w Polsce i na świecie od roku 2004) oraz zespołu: Muzykanci – jednej z najciekawszych grup etno w Polsce, którego jest współtwórcą i menadżerem. Wcześniej (1989-91) muzyk zespołu teatralnego Fundacji Pogranicze Sztuk-Kultur-Narodów z siedzibą w Sejnach.

Pochodzi z Zakopanego; w latach 1988-1992 ratownik – ochotnik Grupy Tatrzańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.