Krzysztof Trebunia-Tutka

Edycja 2023, Edycja 2022, Edycja 2021, Edycja 2019, Edycja 2018, Edycja 2017, Edycja 2016
Architekt, pedagog, regionalista, kompozytor, autor tekstów, muzyk-multiinstrumentalista, lider zespołu Trebunie-Tutki i Kapeli „Śleboda”.
Z urodzenia i zamiłowania – góral i zakopiańczyk, hołdujący tradycji i walczący o jej przetrwanie.

Założyciel i lider rodzinnego zespołu Trebunie-Tutki, który poniósł w świat muzykę polskich górali. Autor audycji radiowych i prelekcji, pomysłodawca i producent artystyczny płyt z tradycyjną muzyką góralską, juror i konferansjer wielu festiwali, m.in. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Konkursu Muzyk Podhalańskich, Międzynarodowego Konkursu Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów im. Władysława Trebuni-Tutki
w Zakopanem.

Jako muzyk, nagradzany głównymi nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzyki tradycyjnej. Twórca prekursorskiego nurtu Nowej Muzyki Góralskiej, która jest kreatywną kontynuacją muzyki Skalnego Podhala i próbą ocalenia jej dla przyszłych pokoleń. Współpracuje ze znakomitymi artystami z kręgu world music, takimi jak m.in. Twinkle Broothers z Jamajki, African Head Charge, Ordo Sakhna z Kirgizji, Urmuli Quintet z Gruzji, Andrew Cronshaw i Adrian Sherwood z Londynu.

Jest  nauczycielem dyplomowanym muzyki góralskiej (od 28  lat kształci młodzież w Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem) i wykładowcą studiów podyplomowych „Kultura Podtatrza” w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej. Uhonorowany wieloma tytułami i odznakami takimi jak:  Honoris Gratia (2008), znak jakości Marka Tatrzańska (2012), „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2013), Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2014), „Złoty Krzyż Małopolski” (2015), przyznany przez World Festival Union IGF Oskar Kultury Tradycyjnej – Gold Star (2018), „Ambasador Ziem Górskich” (2020). W 2021 roku ukazał się trzytomowy podręcznik jego autorstwa do nauki muzyki góralskiej na skrzypcach i basach „Muzyka Skalnego Podhala” wydany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.