Natalia Rex

Edycja 2023
Fotograf z Krakowa, która od ponad dekady specjalizuje się w autoportretach i cyfrowym fotomontażu.
Urodzona w 1986 r. w Sandomierzu, absolwentka kierunku komunikacji ze specjalnością fotoreportaż i podkierunkiem grafika komputerowa na Uniwersytecie Stanowym w Pittsburgu w Stanach Zjednoczonych. W trakcie studiów zajmowała się fotografią tradycyjną i studyjną. Prowadziła warsztaty postprodukcji zdjęć i oświetlenia studyjnego, została również uniwersyteckim fotografem teatralnym. W tym czasie powstały jej pierwsze autoportrety. Po ukończeniu studiów nadal eksperymentowała z cyfrowymi fotomontażami i regularnie tworzyła.

Jej prace były częścią wystawy czasowej ‚‚Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX wieku”, a od 2022 r. roku jej cykl ‚‚Susza” oraz praca ,,Leżąca Słowianka” została częścią permanentnej wystawy ‚‚Motywy słowiańskie w sztuce” w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W 2022 r. wybrance prace z cyklu ,,Mitologia Słowiańska” były pokazane podczas wystawy i wydarzenia ,,Marzenia o słowiańszczyźnie” w Skansenie Archeologicznym (Grodzisko w Sopocie) w Gdańsku.

W 2023 r. ,,Pająk Ludowy, #1” z cyklu ,,Rękodzieło” (cykl, który również będzie częścią wydarzenia Kongresu Kultury Regionów — otwarcie wystawy odbędzie się w Galerii Sztuki SOKÓŁ 19 października) był częścią grupowej wystawy IX SALON BWA Tarnów i miała przyjemność przedstawić swoją pracę dla zwiedzających wystawy podczas wydarzenia ,,Niedziela Na Salonie”. 

Prace, które tworzy, można skategoryzować jako unikalne połączenie przypowieści biograficznej i baśni ludowej, w której świat posiada pewien element magii i piękna. Daje jej możliwość głębszej interpretacji swoich życiowych doświadczeń, pomysłów i pasji.

Jej uwagę przyciągają koncepcje, które eksplorują tematy związane z osobistą i duchową transformacją, tęsknotą lub przyrodą. Ze względu na biograficzny charakter twórczości, prezentuję często motywy słowiańskie, ludowe i chrześcijańskie, jako sposób wyrażenia tożsamości oraz uhonorowania tradycji i przodków.