Robert Piotrowski

Edycja 2024
Etnolog, adiunkt w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie
Etnolog, adiunkt w Zespole Interdyscyplinarnych Badań nad Antropocenem w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie. W latach 1999-2004 studiował na Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił pracę magisterską zatytułowaną "Motyw niesamowitych instrumentów muzycznych w kulturze ludowej". W okresie od 2017 do 2023 kontynuował studia doktoranckie na Wydziale Humanistycznym tego samego uniwersytetu, uzyskując stopień doktora na podstawie pracy pt. „Diabeł tkwi w szczegółach. Znaki świata nadprzyrodzonego w życiu codziennym wsi polskiej XIX i początku XX wieku w świetle przekazów folklorystycznych i etnograficznych”.

W latach 2004-2017 pełnił funkcję kierownika Działu Etnograficznego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie z pasją zajmował się badaniami nad kulturą wsi. Od 2021 roku związany jest z Instytutem Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień takich jak geomitologie obszaru młodoglacjalnego, geomorfologia kulturowa, geofolklor, wartościowanie krajobrazu i semantyka miejsc znaczących.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym nagrody za najlepszą pracę magisterską dotyczącą kultury wsi w konkursie zorganizowanym przez „Fundację na Rzecz Pomocy Studiującym Problematykę Kultury Wsi i Finansowania Badań oraz Publikacji w tym Zakresie” w 2004 roku. Ponadto, w 2019 roku otrzymał wyróżnienie w XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”, organizowanego przez „Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa”, za pracę pt. „Jednemu się zmiele, drugiemu się skrupi. Młynarze i młyny we wspomnieniach mieszkańców pogranicza mazowiecko-dobrzyńskiego”.