Tomasz Drozdek

Edycja 2024
Multiinstrumentalista, edukator
Muzyczny pseudonim T.ETNO, to multiinstrumentalista, kolekcjoner nietypowych instrumentów z całego świata, a także pedagog i trener. Tworzy, komponuje, nagrywa, zajmuje się produkcją muzyczną, buduje własne instrumenty i prowadzi autorskie warsztaty muzyczne "Instrumenty świata".

Współpracuje z czołowymi polskimi muzykami i artystami, m.in. z producentem muzycznym Łukaszem Rostkowskim (L.U.C.), z którym współtworzył muzykę do filmowej adaptacji powieści "Chłopi" (2023), polskiego kandydata do Oscara zarówno w kategorii filmu, jak i muzyki. Współpracował z Renatą Przemyk przy produkcji muzycznej jej najnowszej płyty "Vera to ja" (premiera w maju 2024), tworząc aranżacje i partie instrumentalne z wykorzystaniem instrumentów z całego świata.

Z Darkiem Malejonkiem (Maleo), legendą polskiej sceny punk/reggae, zagrał liczne koncerty w Polsce i za granicą, m.in. w Nowym Jorku i Chicago, a także współpracował z artystami takimi jak Kasia Moś, Damian Ukeje, Marika, Ania Rusowicz, Mazoll, Siostry Melosik, Marek Piekarczyk, Lilu i innymi, wspólnie nagrywając sześć albumów. Współpracował także z zespołem Arka Noego, z którym nagrał album kolędowy i występował na koncertach, oraz z Chórem Kameralnym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, nagrywając płytę i koncertując, m.in. na międzynarodowych festiwalach chóralnych.

Brał udział w projekcie "Tribute to Neil Young" z rockowym gitarzystą Robertem Cichym i australijskim wokalistą Philipem Brackenem. W 2021 roku został stypendystą Ministerstwa Kultury, tworząc muzyczną serię "Wszystko gra". W latach 2012-2020 współpracował z grupą teatralną Mumio, współtworząc trzy spektakle, w tym jeden wspólnie z Magdą Umer, wykonując muzykę na żywo w spektaklach i uczestnicząc w produkcjach filmowych.

W latach 2018-2020 współpracował z zespołem Tulia, z którym zdobył Grand Prix na 55. KFPP w Opolu, nagrał dwa albumy, z czego jeden uzyskał status platynowej płyty i zdobył Fryderyka w kategorii "debiut roku". W latach 2015-2016 tworzył muzykę do radiowych adaptacji powieści reżyserowanych przez Barbarę Marcinik w Radiowej Trójce, a w 2015 roku nagrał koncertową płytę "Kolędy świata" z zespołem TGD.

Poza tym, gra solowe koncerty, łącząc brzmienia etniczne z elektroniką i techniką loopingu, prowadzi autorskie warsztaty muzyczne z wykorzystaniem własnej kolekcji instrumentów oraz warsztaty produkcji instrumentów recyklingowych. Zajmuje się również tworzeniem muzycznych sesji ambientowych i współpracuje z DJ-em i producentem muzycznym RAIDHO, tworząc elektroniczno-etniczny live-act utrzymany w klimatach downtempo/oriental.

Jako muzyk sesyjny i producent współtworzył dotychczas ponad 20 albumów muzycznych, a także jest częścią jazzowego zespołu Mariusz Bogdanowicz Quintet Silence, założonego przez kontrabasistę, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Wraz z Bartoszem Pieszką (wibrafon) i Przemkiem Hanajem (gitary) tworzy również projekt, który wykonuje muzykę na żywo do filmów, tzw. taperkę.