Warsztaty stacjonarne

warsztat
23 października 2024
godz. 15:00 - 18:00
MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Drugiego dnia X Kongresu Kultury Regionów, w środę 23 października, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbędą się wyjątkowe warsztaty, które przeniosą uczestników w świat tradycji, dźwięków, tańca, a nawet natury i roślinnych rzeźb. Będzie to okazja do twórczej pracy z ciałem, głosem, instrumentami oraz kulturą ludową.

1. Kolekcjonerzy dźwięków

Autorskie warsztaty muzyczne, podczas których uczestnicy spotkają się z nietypowymi instrumentami z różnych stron świata, przekonają się, że grać można na czymkolwiek, a także wykonają własne, pięknie brzmiące instrumenty recyklingowe. Bo muzyka jest wszędzie, a dźwięki warto kolekcjonować!

Prowadzenie: Tomasz Drozdek
Limit miejsc: 25

2. ŻYWIOŁY W TAŃCU – praca z metaforą, uziemieniem i dualnościami w ruchu

Warsztat taneczny inspirowany żywiołami jest dla każdego, kto pragnie doświadczyć świadomej pracy z ciałem i tańca intuicyjnego w metodzie Języka Ruchu Labana, której uczę od lat. Czeka was wyjątkowa podróż przez ciało, zmysły, dźwięki i wyobraźnię w ruchu. Skupimy się tym razem nieco więcej na elemencie Ziemi, ciężarze i przepływie, aspektach stabilności versus mobilności oraz innych ciekawych dualnościach, które odnajdziemy również w codziennym życiu. Ziemia odwołuje nas do stóp, korzeni, ugruntowania, poczucia bezpieczeństwa i stabilnego podparcia. To pozwala nam później wzbić się nad podłogę, balansować, poczuć swobodę w górze naszego ciała, finezję, elastyczność i możliwości kształtowania. Żywioły stają się również w tańcu metaforami naszych wewnętrznych procesów, emocji i stanów świadomości. Podczas warsztatu będziemy odkrywać niesamowite połączenia i synergie z naturą poprzez nasze ciało, ruch, emocje i własną ekspresję.

Prowadzenie: Anna Ostafil
Limit miejsc: 25

3. Nowe ludowe

Tradycja nie jest tylko dziedzictwem, jest zadaniem, a nawet zobowiązaniem. By była żywa, nie wystarczy odtwarzać, choćby najlepszych wzorów. Każde pokolenie naszych przodków wnosiło coś od siebie, a zatem tradycja nie jest czymś stałym, ale ciągle zmieniającym się i współtworzonym przez następców dziedzictwem.

Spróbujmy tak jak nasi przodkowie zaangażować się twórczo i zostawić ślad - opisać nasze życie, uczucia, troski i radości. By tworzyć nowe, ale stylowe, oryginalne elementy kultury, spróbujemy krótko przeanalizować teksty charakterystycznych pieśni z Podhala, Spisza i Orawy pod kątem ich treści, budowy, cech stylistycznych.

Przygotowując się do udziału w warsztatach warto przypomnieć sobie pieśni ze swojego regionu,  poczytać antologie, przejrzeć zbiory np. Oskara Kolberga. Z tą świadomością przymierzymy się do pisania nowych tekstów śpiewek lub pieśni w duchu tradycji swoich regionów, a może – tradycji najbliższych naszemu sercu, wbrew pochodzeniu i miejscu zamieszkania.

Tradycja utrwaliła wiele pieśni o tematyce miłosnej, Czy po wiekach kochamy tak samo, weselimy się i smucimy z tych samych powodów? Zachowały się pieśni o tematyce dawnej (np. zbójnickiej, pasterskiej, myśliwskiej, żołnierskiej, obrzędowej), potem powstały bardziej współczesne, refleksyjne, społeczne, komiczne, frywolne. Życie blisko natury mocno utrwaliło się w świadomości dawnych wiejskich artystów. Zachwycali się jej urodą, potęgą, ubierali w słowa zachwyt nad jej pięknem i strach przed nieprzewidywalnością.

Nasi przodkowie zasiali w nas swoje marzenia, oczekiwania, swój świat. W każdym z nas kiełkuje, a potem wyrasta i kształtuje się nasz własny. Opiszmy to nasze życie. Może za sto lat ktoś zaśpiewa te słowa jako archaiczne, źródłowe, tradycyjne?

Prowadzenie: Krzysztof Trebunia-Tutka
Limit miejsc: 25

4. Kokedama. Wiszące ogrody

Wiszący ogród – tak najprościej można określić japońską sztukę tworzenia rzeźb roślinnych pod oryginalną nazwą KOKEDAMA. Na zajęciach poznacie tajniki doboru odpowiednich roślin, a także sposobu uprawy i pielęgnacji tych nietuzinkowych form roślinnych. W efekcie końcowym możecie je zawiesić w dowolnym punkcie mieszkania czy balkonu.

Prowadzenie: Monika Skowronek
Limit miejsc: 25

5. CIAŁO / ZIEMIA – warsztat dwudniowy

Warsztaty „Ciało / Ziemia” to propozycja spotkania z tradycją, ciałem oraz naturą poprzez technikę pantomimy. Wychodząc od fundamentalnej relacji człowieka z ziemią, która była i jest źródłem życia, uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zbadania, jak ciało ludzkie reaguje na kontakt z ziemią, jak wyraża ten kontakt w sposób fizyczny i symboliczny oraz jak różne aspekty tej relacji mogą być przedstawione bez użycia słów. Celem warsztatów jest odkrycie, jak człowiek w kontekście tradycji ludowej współpracował z naturą, rytuałami życia codziennego, oraz w jaki sposób ciało może odzwierciedlić te wielowarstwowe relacje w ramach ekspresji artystycznej.

Warsztaty skierowane są do osób, które chcą pogłębić swoją świadomość ciała, zrozumieć, jak pantomima może być narzędziem do eksploracji tematów związanych z naturą, oraz poszukać odpowiedzi na pytania o współczesne rozumienie tradycji ludowej i pracy z ziemią. Zajęcia są idealne zarówno dla osób z doświadczeniem teatralnym, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pantomimą.

Warsztaty są podzielone na dwa dni. Każdy dzień trwa trzy godziny. Oprócz praktycznych ćwiczeń związanych z techniką teatru pantomimy, w programie znajdą się również krótkie wprowadzenia teoretyczne oraz refleksje grupowe, które pomogą uczestnikom zrozumieć głębszy sens pracy z ciałem i naturą.

Ostatniego dnia warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować efekty swojej pracy w formie krótkiego pokazu. Prezentacja ta nie będzie klasycznym występem teatralnym, lecz procesualnym zapisem poszukiwań, w którym ciało i jego relacja z ziemią stanie się głównym tematem.

Prowadzenie: Teatr Tej Ziemi/Karolina Fortuna, Szymon Budzyk
Limit miejsc: 25

6. Wyrastam na gruncie

Stoimy twardo na ZIEMI, stąpamy po niej, zapuszczamy w niej korzenie, odrywamy się od niej, z niej wychodzimy i do niej wracamy. Ona jest naszym podłożem, naszym gruntem, niekiedy twardym, stabilnym, czasami chwiejnym.

Czy stanowi bezpieczne oparcie czy może jej przyciąganie to ciążący nam balast, utrudniający wzrost, oderwanie się, wyruszenie ku nowemu?

Serdecznie Państwa zapraszam do popatrzenia w dół, do „dotknięcia” swojej gleby, do spojrzenia na swoją historię, rodzinną i osobistą, aby może odrobinę bardziej zrozumieć siebie, swoje kiełkowanie.

Prowadzenie: Ewa Olszewska
Limit miejsc: 14

7. Pieśni i zabawy z łódzkich podwórek

Zapraszamy Was do muzycznego świata robotniczej Łodzi. Warsztaty będą się składać z dwóch części: pieśni robotniczej Łodzi oraz muzycznych zabaw podwórkowych. 

Pieśni robotniczej Łodzi, to spotkanie z pieśniami, które usłyszeć można było w repertuarze przedwojennych kapel podwórkowych oraz w domach łódzkich rodzin. Niektóre humorystyczne, inne opowiadają  o ciężkich losach pracy w fabryce czy o mrożących krew żyłach zbrodniach. Przed nauką - mała rozgrzewka głosowa i oddechowa. Do śpiewu przygrywać będzie harmonia trzyrzędowa. 

W ramach muzycznej zabawy podwórkowej przeniesiemy się w świat dziecięcych zabaw, które królowały na przedwojennych łódzkich podwórkach oraz różnorakich tradycyjnych zabaw muzycznych. W ramach warsztatów – nauka krótkich piosenek i przyśpiewek oraz zabaw w rytm muzyki, które z powodzeniem można wykorzystywać przy okazji różnych działań animacyjnych.

Zajęcia poprowadzą reprezentanci Fundacji Po Staremu. Fundacja istnieje od 2015 roku, zajmuje się dokumentowaniem, promowaniem i nauczaniem muzyki i tradycji wiejskiej i miejskiej. Organizowała m.in. „Festiwal Łódź Fabrykancka”, „Potańce Po Staremu”, część historyczną i muzyczną podczas 600 urodzin Łodzi na ul. Piotrkowskiej, miejskie i wiejskie kolędowania, wydarzenia związane z polskim rokiem obrzędowym, liczne warsztaty, prelekcje i akcje uliczne.

Prowadzenie: Fundacja Po Staremu, Olga Łoś, Bartosz Puliński, Wiktoria Niesułkowska
Limit miejsc: 25

8. Gemmoterapia codzienna, czyli zdrowotne, kulinarne i urodowe wykorzystanie pączków i kiełków roślinnych 

W ramach spotkania usłyszymy opowieść o codziennym wykorzystaniu surowców gemmoterapeutycznych z elementami degustacji, a także wykonamy emulsję do pielęgnacji dłoni z wykorzystaniem preparatów ziołowych z pączków roślin i innych naturalnych półproduktów.

Prowadzenie: Anna Pietrusza
Limit miejsc: 25

9. Nowe technologie w służbie dziedzictwu

Podczas warsztatu poznamy innowacyjne narzędzia, jakich dostarczają różnym dziedzinom nowe technologie, by edukować, wspomagać rozwój, dokumentować rozmaite zjawiska, wreszcie dostarczać rozrywki. Dziedzictwo kultury tradycyjnej też może zostać wzmocnione przez najnowsze zdobycze ludzkiej kreatywności.

Zamiast więc obawiać się, że sztuczna inteligencja zastąpi człowieka nawet w sferze kultury, oswoimy ją dla naszych potrzeb zastanawiając się, jak ją programować, by służyła rozwojowi naszych pasji. Wiele nowych technologii może nam pomóc w innowacyjny sposób dokumentować dziedzictwo, tworzyć programy uczące, reżyserować gry, które będą jego znakomitą promocją docierającą skutecznie do młodego pokolenia.

Poza wszystkim podczas warsztatów będziemy się świetnie bawić. Założymy wirtualne okulary. Przymierzymy kostium motion capture, który pozwala modelować ruch. Zajrzymy na wirtualne miejsce zbrodni, na którym studenci kryminalistyki uczą się odkrywać ślady. Będziemy podróżować w głąb ludzkiego organizmu z programami, które pomagają chirurgom… A wszystko po to, by przez analogię zbudować już wkrótce nasze własne podwórko nowych technologii, które będą służyć dziedzictwu.

Prowadzenie: dr inż. Karol Jędrasiak
Limit miejsc: 25

10. Naczynia z ziemi

Proces tworzenia ceramiki to jedyny w swoim rodzaju, niezmienny od wieków, cykl, łączący ze sobą silę czterech żywiołów. Glinę wydobytą z ZIEMI, WODĘ – dzięki której glina staje się plastyczna, POWIETRZE – osuszające naczynia i wreszcie najpotężniejszy OGIEŃ, który zamienia kruchą glinę w trwałą ceramikę. Podczas warsztatu stworzymy ceramiczne miseczki związane podwójnie z żywiołem ziemi – po pierwsze przez tworzywo, po drugie przez zrodzone z ziemi rośliny, które będziemy odbijać w wilgotnej glinie tworząc botaniczne printy. 

Prowadzenie: Monika Zielińska-Klimczak / ManuCraftura
Limit miejsc: 25